Počátky holandského billiardu se datují kolem roku 1600 v Nizozemsku. Zde jí hráli rybáři na palubách lodí, když čekali na úlovek do svých sítí. V Holandsku je hra známa pod názvem Sjoelen. Poté nebylo o této hře dlouho slyšet a byla zapomenuta. Hra se opětovně objevila až roku 1923, a to jako nový sport v nynější stolní verzi. Po válce, roku 1968, se v Nizozemsku uskutečnil první velký turnaj v Sjoelen, kterého se zúčastnilo 1200 hráčů. Dnes existuje v Nizozemsku více než 100 klubů, které registrují přes 60 000 členů.

Do Německa se tato hra dostala roku 1960, kdy ji zde začal distribuovat německý podnikatel Jakobus Schmidt. Ten se s hrou seznámil v Holandsku a velmi se mu líbila. Německý název pro tuto hru vznikl zkrácením křestního jména Schmidta „Jakko“ a byla přidána přípona -lo, vznikl tedy název Jakkolo. Pod touto značkou je Sjoelen distribuován do dnes.

16. září 1995 byla založena ve Wüstingu v Oldenburgu v Dolním Sasku Německá Jakkolo federace (DJB). V tomto roce se také poprvé uskutečnil mezinárodní oficiální zápas mezi Německem a Nizozemskem ve Wüstingu. Zápas tehdy jednoznačně vyhrál nizozemský hráč.

Mezi tím však také nalezneme zmínky o turnajích mezi Belgií a dřívější Holandskou kolonií Surinamem.

Od roku 1995 se konají pravidelně mezinárodní hry Jakkolo v Německu. Napřed se zůčastnilo jen Německo a Holandsko. Roku 1997 se přidala i Belgie.

Do České Republiky jsme hru přivezli v roce 2010 právě z Německa. Stali jsme se výhradními dovozci všech stolů Jakkolo a Heemskerk (stoly odpovídající přesně daným parametrům) a rozhodli se používat snadno zapamatovatelný název Holandský billiard. Rozvoj této hry je u nás zatím v plenkách. Postupně se k nám přidávají nadšenci a noví hráči a věříme, že se již v roce 2011 mezinárodních her v Německu zůčastní také český zástupce.