Ve dnech 20.5. – 21.5. 2011 se 5-ti členný tým z ČR ve složení David Wardas, Josef Ženčák, Daniel Kovarik, Beáta Lichorobiecová a Stanislav Lichorobiec zúčastnili 3. mistrovství světa v holandském billiardu v německém Hüde.

Protože je holandský billiard u nás v začátcích, nešlo ani tak o výsledky, ale o získání zkušeností, což se 100% povedlo. Poznali jsme hráče z Německa, Holandska, Švédska, Belgie a dokonce Surinamu, kteří ocenili naši účast, předávali nám rady a ochotně vysvětlovali vše, co je v holandském billiardu důležité. Vyjádřili také zájem přijet a podpořit nás v případě, že budeme v budoucnu mezinárodní turnaj organizovat v ČR.

Obliba holandského billiardu v ČR stoupá, a tak věříme, že v příštím roce budeme reprezentovat naši zemi (možná i společně s vámi) ve větším počtu.

Děkujeme našim partnerům, díky kterým jsme měli zajišťěnu pohodlnou cestu a dobré startovací podmínky.

Partneři našeho týmu

Logo
Logo
Logo

Krátká reportáž

Krátké shrnutí

V pátek 20.5.2011 jsme dorazili do 900 km vzdáleného městečka Hüde v Německu. Čekala nás krásná sportovní hala se 100 stoly holandského billiardu. Po zahajovacím ceremoniálu začala kvalifikace. Každý hráč hrál 2×10 her, vždy na jiném stole. V podstatě jsme rotovali ve skupinách po 10-ti hráčích na 10-ti stolech. Střídali jsme se v hraní a rozhodcování. Stoly byly dobře připraveny, atmosféra výborná. Všichni jsme hráli nad průměr našich obvyklých výkonů. Josef Ženčák hned při druhé hře nahrál svůj osobní rekord 144.

Po kvalifikaci jednotlivců jsme pokračovali v soutěži týmů. Tentokrát se vždy 5 hráčů střídalo ve hře na 5-ti stolech, a to opět ve dvou kolech. Po celkem 10-ti hrách postoupil lepší tým (hodnotil se součet výsledků všech hráčů v týmů). První zápas jsme hráli s Holanďany, druhý se Švédy a oba jsme nad jasně lepšími soupeři prohráli. To ovšem nevadilo, protože v tu dobu už vládla v hale velmi přátelská atmosféra a všichni hráči si holandský billiard užívali. Během zápasu se Švédy si David Wardas vytvořil osobní rekord 140 bodů.

V sobotu 21.5.2011 začal Josef Ženčák, David Wardas a Beáta Lichorobiecová v turnajové části, která se hrála vyřazovacím systémem (každá země měla zajištěna 2 místa v turnaji). Hrálo se vyřazovacím systémem. V zápase měl každý hráč 20 disků, které vhazoval jen ve 2 kolech. Vítěz získal 2 body, při remíze získal každý hráč 1 bod. V pavoukovém systému postoupil dále ten, kdo první získal potřebný počet bodů. Všichni čeští zástupci vypadli v 1. kole. Soutěž týmů, již bez české účasti, pokračovala klasickou hrou se 30-ti disky.

Po našem vyřazení ve všech turnajových hrách jsme sehráli 1. mezinárodní utkání s Německem, které dle očekávání zvítězilo. Následoval otevřený turnaj, jehož se mohli zúčastnit  hráči i návštěvníci mistrovství.

S postupným vyřazováním hráčů a ubíhajícím časem se začala pozornost ubírat k jednotlivým finálovým hrám. Podívaná na umění nejlepších hráčů holandského billiardu byl skvělý zážitek. Dle očekávání vyhráli ve všech kategoriích Holanďané, následováni Němci a Belgičany.

Na mistrovství jsme jeli jako začátečníci a dle předpokladů jsme většinu zápasů prohráli. Nicméně jsme poznali nové přátele, odvezli si krásný zážitek a především jsme získali cenné zkušenosti, které se budeme snažit zúročit při rozvoji holandského billiárdu v ČR. Nepatřili jsme sice k nejhorším :-), ale přesvědčili jsme se, že dobří hráči rostou s časem. Věříme, že za pár let budeme hrát se světovou špičkou vyrovnané zápasy a začneme vozit z mezinárodních akcí medaile.

Ještě jednou děkujeme našim partnerům

Gorace Beczki – celoroční venkovní sauny – poskytnutí finanční podpory!
Auto Tichý – specializovaná prodejna automobilů Peugeot, Ford a Citroën – zapůjčili auto!
Burik – sportovní dresy – poskytli týmové oblečení!