Holandský billiard se hraje se 30-ti puky (disky) na 2 m dlouhé a 40 cm široké hrací desce. Na konci hrací desky jsou 4 sloty (branky), které jsou označeny bodovým ohodnocením (1, 2, 3 a 4 body).

Do těchto slotů se hráč snaží poslat po desce co nejvíce puků.

Každá hra má 3 kola. Po každém odehraném kole si hráč vezme zpět puky, které nejsou celým obvodem umístěny ve slotech a hraje s nimi znovu. Body se sčítají až po třetím kole.

Body hráč získává podle hodnoty, která je vyznačena na dané brance. Pokud hráč rozmístí puky rovnoměrně do všech branek, získá dvojnásobek jejich hodnoty. Např. Má-li hráč po 3. kole v každé brance jeden puk, získává 20 bodů = (1+2+3+4) x 2. Pokud má v každé brance 2 puky, získává 40 bodů atd. Zbývající puky se počítají za bodovou hodnotu označnou nad příslušnou brankou. Maximální celkové skóre je tedy 148 bodů (7 x 20 bodů + 2 x 4 body).

Příklad: Hráč má po 3. kole umístěny puky takto

branka za 1 bod – 3 puky

branka za 2 body – 4 puky

branka za 3 body – 4 puky

branka za 4 body – 5 puků

Celkové skóre je 75 = (3×20) + 2 + 3 + 5 + 5

 

Řešení neobvyklých situací

Pokud disk vjede do slotu a odrazí se z něj zpátky, pak zůstává tam, kde skončil a je dále součástí hry.
Pokud disk vyskočí z hrací desky, použije se až v následujícím kole.
Na disky v hracím poli i slotech můžete sahat až na konci každého kola, kdy se (podle nepsaného pravidla) řadí do sloupců (po 4 a 3 discích). Pokud naplníte během některého kola jeden ze slotů disky, není možné si uvolnit místo jejich sesbíráním (vždy až na konci 1. a 2. kola). Hráč by se měl snažít trefovat do všech slotů a umísťovat disky rovnoměrně.
Pokud disk přeskočí do slotu se zhora (neprojde brankou), pak se z hrací desky ihned odstraní a použije se až v následujícím kole.
Pokud se disk odrazí zpět před odhodovou lištu, vyřazuje se pro dané kolo ze hry a použije se až v kole následujícím. Jedná-li se o třetí kolo, s diskem se již dále nehraje.
Je nepsaným pravidlem, že disky se nedávají na odhodovou lištu, ale mimo stůl. Pokud je zde přesto máte položené a během hry shodíte nějaký disk do hracího pole, všechny shozené disky zůstávají tam, kde dopadly.

Tip: Stáhněte si již hotovou tabulku pro excel (vhodná až pro 10 hráčů a 2 týmy).

 

Turnajové systémy

U amatérských soutěží se nejčastěji hraje 10 her a výsledkem je celkový počet. Jako výsledek se může uváďět také průměr 10-ti her.

U větších turnajů se hraje obvykle kvalifikace (10 her, ze kterých vzejde pořadí do pavouku) a následuje vyřazovací systém:

hrají vždy 2 hráči proti sobě
hrají pouze s 20-ti disky a na 2 kola (maximum ve hře je tedy 100 bodů)
ten, kdo nahraje více získá 2 body, v případě remízy získá každý hráč 1 bod
osmifinále se hraje do 9-ti bodů, čtvrtfinále do 11-ti bodů, semifinále do 13-ti bodů a finále do 15-ti bodů

Tento systém byl také na Mistrovství světa, ale samozřejmě jej můžete upravit dle vašich potřeb, počtu stolů a počtu hráčů v turnaji.

Tip: Pokud hrajete klasický turnaj na 10 her, doporučujeme si určit hodnotu 100 jako základ. Od této hodnoty pak jen přičítáte nebo odečítáte výsledek, který jste nahráli a body se po každé hře sčítají. K tomu doporučujeme připsat do tabulky kolonku na zaznamenání nejlepšího výsledku. Výhodou tohoto systému je to, že po každé hře vidíte přehledně rozdíly mezi hráči. Snadno spočítáte i průměr na 1 hru, který se rovná (při 10-ti hrách) 1000 + výsledek/10.

Příklad: 1. kolo nahraji 110, napíši si +10. V druhém kole nahraji 85, upisuji 15, takže si zapíšu -5. Během hry jsem dosáhl nejlepšího výsledku 110.

 

Videoukázka s výsledkem 148 bodů

Jak nahrát 152 bodů

Pokud hráč nahraje 148 bodů již během dvou kol, může si vzít bonusový disk. Výsledek můžete vidět v následujícím videu. Toto pravidlo platí pouze v Holandsku!